Prázdninám jsme z rychlíku zamávali a s chutí a nadšením jsme zahájili všichni spolu nový školní rok v naší školce „Libušce“. Jako každý rok, jsme mezi námi opět přivítali nové kamarády, kteří se velice rychle stali právoplatnými členky naší „Myšičkové posádky“. Začátek docházky do mateřské školy je velkou změnou pro děti, ale také pro rodiče.  Přináší s sebou spoustu nového – příchod do nového prostředí, nové děti, ale také dospělí, nový režim dne, nový druh komunikace – s paní učitelkou, odloučení od rodičů. Každé dítě potřebuje jiný čas na zvykání. Proto jsme velice rády, že jsme spolu všechno zvládli, společnými silami jsme zahnali pláč i občasný stesk po mamince a tatínkovi. Děti mají rády pohyb, proto i na zahradě naše „nové Myšky“ zářily radostí a slzičky vyměnily za úsměv na tváři.

A na co se můžeme v tomto školním roce těšit? V rámci ekologického zaměření naší mateřské školy se můžeme těšit na společné poznávání krásy živé i neživé přírody, budeme vytvářet u dětí kladný vztah k přírodě a budeme je vést především k ochraně přírody a péči o životní prostředí. Proto i nadále pokračujeme ve sběru papíru a víček z PET lahví, které můžete nosit vždy v pondělí. Na vaše svázané menší balíčky papíru (prosíme nejvíce do 5 kg) stojí u školky naše vesele pomalovaná popelnice. Pokud budete mít větší množství papíru, zavezte nám ho, prosíme, do altánu. Máte doma nějaké použité baterie nebo drobné vyřazené elektrospotřebiče či tonery z tiskáren?  Protože jsme dlouhodobě zapojeni do projektu s názvem Recyklohraní, budeme rády, když nám je přinesete. Nadále pokračujeme i ve spolupráci se Základní uměleckou školou a MŠ Pražská.

A když už budeme ze všeho unavení, tak zrelaxujeme a všichni se společně namasírujeme. V rámci programu MISP (The Massage in Schools Programme) – aktivizační cvičení ve školkách/masáže dětem, si opět připomeneme naši masážní sestavičku doprovázenou říkankami a budeme si vychutnávat vzájemný respektující dotyk. Také nás čeká veliký úkol, společnými silami naučíme naši sestavičku i naše nové kamarády.

A co už jsme všechno ve školce v novém letošním školním roce zažili? Věřte, že jsme toho zažili opravdu spoustu. Na začátku září za námi přijelo divadlo Matýsek s autorskou činoherně – loutkovou pohádkou s písničkami „O šnekovi Bedřichovi“, který byl nejraději, když ho nikdo neotravoval a každý se staral sám o sebe, ale nebojte, nakonec to všechno dobře dopadlo a i „šnek Bedřich“ si našel spoustu nových kamarádů, se kterými určitě zažije nejedno dobrodružství. Také jsme se společně vypravili na naši každoroční Cestu pohádkovým lesem, které se zúčastnili nejen naše děti, ale i rodiče. Na cestě čekaly na děti nejrůznější pohádkové postavy, které pro ně měly připravené všelijaké úkoly. Například s krtečkem děti zavítaly do jeho podzemního království, kde poslepu ručkovaly po provázku a poznávaly různé Krtečkovy hračky. U princezny zase navlékaly korále, aby byla princezna patřičně vystrojená na maškarní bál. A nechyběla ani stanoviště s vodními radovánkami, u vodníka na děti čekala vodní pistolka, kterou se měly trefit do některého z žíznivých kapříků a u veverky, které zaskočil v krku oříšek přenášely v naběračce vodu a nalévaly jí veverce do hrníčku. V měsíci září jsme také zahájili s dětmi plavání – naše první vodní radovánky, které jsme si pojmenovali – „Voda je můj kamarád, budeme si spolu hrát“. Jezdíme s nejstaršími dětmi – „Sovičkami“ do hotelu Bezděz Staré Splavy, kde se děti zábavnou formou seznamují s vodou.

Naše mateřská škola se rovněž zapojila do několika projektů. Navázali jsme spolupráci s Malou technickou univerzitou, zapojili jsme se do projektu polytechnického vzdělávání, kdy nenásilnou formou v duchu Komenského myšlenky „Škola hrou“ rozvíjíme v dětech jejich technické a logické dovednosti. Jednotlivé lekce jsou vedeny profesionálně proškolenými lektory a včetně proškolení pedagogů rozvíjí u dětí především logické myšlení, komunikační dovednosti, prostorovou orientaci a představivost. Zapojili jsme se také do projektu s názvem Se sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky, neboť pohyb je pro děti důležitý nejen z oblasti psychické a sociální, ale také fyziologické a biologické. Děti se učí vnímat pohyb jako přirozenost a součást jejich života, a to díky kladné motivaci, při které je všemi aktivitami provází různé postavičky zvířátek.

Protože počasí nám v měsíci září přálo a užívali jsme si „babího léta“, přijel k naší školce „Libušce“ výletní vláček a všechny nás odvezl na malý výlet na nedalekou Břehyň – „K Leknínu“, kde mají výbornou zmrzlinu. Všichni jsme si moc pochutnali a výlet se nám moc líbil. Zkrátka se nenudíme. Když nám zbyde trochu času, užíváme si pobyt s dětmi v nedalekém lese, kde pomáháme lesním zvířátkům stavět domečky z přírodnin a seznamujeme se s různými „plody podzimu“. Jednoduše si podzimní dny užíváme plnými doušky. 

Za MŠ Bc. Monika Drážďanská